Xi: “BRICS uluslararası ilişkilere istikrar ve pozitif enerji katmalı”

by gazettahaber

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün düzenlenen BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın açılışında video yoluyla bir konuşma yaparak, BRICS ülkelerine uluslararası ilişkilere istikrar ve pozitif enerji katma çağrısında bulundu.

Xi, günümüz dünyasında, büyük değişiklikler ile ciddi salgının içiçe geçtiğine, uluslararası durumdaki istikrarsızlık, belirsizlik ve güvensizlik gibi unsurların her geçen gün daha da öne çıktığına işaret etti.

Uluslararası toplumda olumlu ve yapıcı bir güç olarak BRICS ülkelerinin barışçıl kalkınmayı ilerletmek için somut adımlar atması, adalet ve hakkaniyeti savunması, demokrasi ve özgürlüğü desteklemesi, çalkantılı bir değişim döneminde bulunan uluslararası ilişkilere istikrar ve pozitif enerji katması gerektiğini belirtti.

Xi konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Tarih ve gerçeklerden şunu öğrendik ki,diğer ülkelerin güvenliği pahasına kendi güvenliğinin peşinde koşmak, yalnızca yeni çelişkiler ve riskler yaratacaktır. Dünyanın ortak güvenliğini sağlamak için, kısa süre önce Küresel Güvenlik İnisiyatifi’ni ileri sürdüm. BRICS ülkeleri, karşılıklı siyasi güveni ve güvenlik işbirliğini artırmalı; uluslararası ve bölgesel konular üzerinde sıkı eşgüdümde bulunmalı; birbirinin çekirdek çıkarları ve temel kaygılarını düşünmeli, birbirlerinin egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarına saygı göstermeli, hegemonya ile güç siyasetine karşı çıkmalı; Soğuk Savaş zihniyeti ile blok zıtlaşmasına direnmeli ve insanlığın güvenlik ortaklığını beraber oluşturmalı.”

Kalkınmanın yeni yükselen piyasa ve gelişmekte olan ülkelerin ortak görevi olduğunu vurgulayan Xi, BRICS ülkelerinin daha fazla yeni yükselen piyasa ve gelişmekte olan ülkelerle iletişimde bulunarak, karşılıklı anlayışı artırması, işbirliğini sürekli genişleterek insanlığın kader ortaklığını oluşturmak için daha büyük katkılarda bulunması gerektiğini dile getirdi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment