Volatilite halen yüksek

Borsa İstanbul geçtiğimiz hafta da hız kesmedi ve Cuma gününü %1.61’lik yükseliş ile yeni rekor seviyesi olan 1,910 seviyelerinde kapattı.

Borsa İstanbul geçtiğimiz hafta da hız kesmedi ve Cuma gününü %1.61’lik yükseliş ile yeni rekor seviyesi olan 1,910 seviyelerinde kapattı. BIST100’ de yer alan; TAVHL % 9.53, ISDMR % 8.34 ve ENKAI % 7’lik artışla öne çıktı. En çok işlem gören hisse senedi ise 4 milyar TL’lik hacım ile Türk Havayolları oldu. Haftalık bazda ise endekslere baktığımızda, Mali Endeks % 6.7 artışla 1,788.7 puana, Sanayi Endeksi % 7.9 kazançla 3,420.9 puana, Hizmetler Endeksi % 6.3 değerle 1,437.7 puana ve Teknoloji Endeksi ise % 7.4 primle 2,686.5 puana yükselerek kapandılar.

Dolar kuru ise geçen haftaya 12.3 seviyelerinden başlarken hafta içerisinde 13.90 seviyelerine kadar yükselerek rekor tazeledi. Dolar kurunda hızla artan oynaklık karşısında TCMB 1 Aralık’ ta doğrudan müdahale de bulundu. Ardından tekrar 13.90’a yaklaşınca 3 Aralık’ta bir kez daha doğrudan satış yoluyla müdahale etti.  Kurun yeni haftaya 13.80 civarında başlaması dikkat çekiyor.

Yurt içinde Cuma günü açıklanan verilere göre Kasım ayında aylık TUFE  beklentileri aşarak % 3.5 oranında artış gösterdi ve yıllık enflasyon %21.31 seviyesine yükseldi. Yurt içinde gelen diğer veri akışı ise kredi derecelendirmelerle ilgiliydi. Fitch Türkiye’ nin kredi notunu BB- seviyesinde sabit tutarken görünümü durağandan ‘’negatif’’e çekti.  Moodys ise Türkiye’nin notu ve görünümünü değiştirmedi.

Cumartesi günü kripto piyasalarında yaşanan sert düşüş güne damga vururken, Bitcoin %20 düşüşle 42 bin dolar seviyelerini test etti. Bu seviyelerde kalıcı olmayan Bitcoin haftayı 200 günlük hareketli ortalaması olan 46 bindolar üzerinde kapattı. Bu sabah da 49 bin civarında işlem görüyor.

Global piyasalarda, Avrupa borsalarında Cuma günü negatif kapanışlar yaşanırken, Avrupa’ dan gelen kayıplara ABD borsaları da eşlik etti ve haftayı negatif kapattı. Yeni haftaya başlarken, Asya piyasalarında negatif görünüm seyrediyor ve Japonya borsası  %0.30 üzerinde, Hong Kong tarafı  %1 üzerinde düşüşler gözlenirken, Çin tarafında yeni hafta daha hafif satıcılı devam ediyor. 

Bugün gündeminde; Yurtiçinde TCMB’nin Enflasyon analizi,  Kasım ayı Reel Efektif Döviz Kuru açıklanacakken TBMM'de 17 Aralık’ta tamamlanacak 2022 bütçesinin görüşmeleri bugün başlıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar’a gidecek. Global tarafta ise Almanya'da fabrika siparişleri ve Euro Bölgesi'nde yatırımcı güveni verileri takip edilecektir.

 

STRATEJI

BIST100 Ekim başında başladığı harekette tarihi rekorları yenileyen bir ralliyi sürdürüyor. TL’nin değersizleştiği süreçte endeksi taşıyan hisselerdeki artışla BIST 100 Endeksi 1900’e ulaştı.

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma