TürkÇimento, GCCA’ya üye oldu

by gazettahaber

Aralık 2021’de Gözlemci Üyelik başvurusu yapan Türk çimento sektörünün çatı birliği TürkÇimento’nun üyeliği, Global Çimento ve Beton Derneği (GCCA)’nin 8 Haziran 2022’de gerçekleştirdiği Yönetim Kurulu toplantısında onaylandı.

Çimento sektörünün çatı birliği TürkÇimento, Global Çimento ve Beton Derneği (Global Cement and Concrete Association) GCCA üyesi oldu. 2018 yılında kurulan bir endüstriyel girişim olan GCCA; çimento üretiminin çevresel etkilerini azaltmak ve sürdürülebilir, dayanıklı ve esnek bir yapı malzemesi olarak betonun benzersiz özelliklerini desteklemek üzere yoğun sürdürülebilirlik çalışmaları gerçekleştiriyor.   

TürkÇimento CEO’su Volkan Bozay, TürkÇimento’nun 1972 yılından bu yana Avrupa Çimento Birliği (CEMBUREAU) üyesi de olduğunu hatırlatarak, şu değerlendirmeyi yaptı:

“TürkÇimento, uzun yıllardır Türkiye çimento sektörünün uluslararası ilişkilerini de yürütüyor.GCCA üyeliğimiz ise değişen dünyanın talepleri doğrultusunda sektörümüzün ve toplumun ihtiyaçlarının karşılanması için yaptığımız çalışmaları pekiştirecektir. Dünyada betononun doğru konumlandırılması ve karbon nötr bir çevre için çalışan GCCA’ya üyeliğimizin Türkiye çimento sektörüne önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz.”

GCCA’nın misyonu ve çalışma konuları

Çin dışındaki dünya çimento ve beton endüstrisinin %80’ini temsil eden GCCA’nın misyonu; büyüyen dünyada, modern, sürdürülebilir ve dayanıklı toplumlar oluşturabilecek ve toplum ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir malzeme olan betonun doğru konumlandırılması. GCCA üyeleri, karbon nötr bir çevre için net sıfır çalışmalarına katılan GCCA üyeleri; Birleşmiş Milletler, COP26-27, Dünya Ekonomi Forumu, Clean Energy Ministerial gibi birçok paydaşla ortak çalışmalar yürütüyor.

GCCA, 2025 yılına kadar çalışma konuları ise şöyle:

Dünyada betonu, tercih edilen sürdürülebilir yapı malzemesi olarak konumlandırmak

İş sağlığı ve güvenliği, üretim ve yapılarla inşa edilmiş çevrede çimento ve beton kullanım alanlarında uluslararası en iyi uygulamaları teşvik etmek

Çimento ve beton sektöründe yenilikleri (inovasyonu) teşvik etmek

2050 Çimento sektöründe Karbon Nötr bir çevre yaratma

Küresel sürdürülebilir kalkınmaya olumlu katkıda bulunmak

Değer zinciri boyunca döngüsel ekonominin ilkelerini teşvik etmek

İnovasyon konsorsiyumu vasıtasıyla sürdürülebilirlik çalışmaları yürütmek

Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment