Satışa direnen bankalar

by gazettahaber

Dün demiştik, “Bankaların kârı göz kamaştırıyor”. Gün boyu diğer hisseler satış yerken banka hisselerine yoğun para girişi yaşandı ve banka endeksi günü % 2.7 artışla kapattı. Ancak BIST100’ün % 0.65 düşmesine engel olamadılar. Akşam gelen GARAN bilançosu da güçlü özsermaye artışı ve beklentilere paralel gelen kâr ile sürecin devam edeceğini gösteriyor olabilir. Bugün de YKBNK’ın bilançosunu paylaşması bekleniyor.

 

Bugünün gündemin de yurtiçinde enflasyon verisi öne çıkıyor. Ocak ayı verisi öncesinde TUIK başkanının değişmesi dikkat çekmişti. Ocak ayında TÜFE’nin % 10 civarında artması bekleniyor.  Aralık ayında da aylık % 13.6 artmıştı.

 

Bu hafta ABD’ de bilanço döneminin devam etmesi ve beklentileri karşılayan şirket karları ABD tarafında endeksleri destekleyen unsur olurken, endeksler dünde pozitif bir kapanış yaptı. Dow Jones %0.63, S&P %0.94, Nasdaq ise %0.5 artıda kapatırken son 4 günde pozitif kapanış yapmayı başardılar.  Ancak dün akşam META (Facebook) beklentileri karşılamayınca seans öncesi % 2 düşüşte. Bu yüzden ABD Endeks futureları ekside seyrediyor. Asya borsaları da tatil dönüşleri dikkat çekiyor. Kore, % 1.7 artış yaşadı. Ancak son 4 günde yükselen Japonya % 1 ekside.

 

Bugün Avrupa’da Merkez Bankaları öne çıkacak. Öncesinde dün gelen Ocak ayı TÜFE’si şok etkisi yarattı. Euro Bölgesinde yılı % 5 seviyesinde kapatan TÜFE’nin azalması beklenirken % 5.1’e çıkması (son 25 yılın en yüksek seviyesi) halen ekonomideki enflasyonist etkinin gücünü gösteriyor. Bu da uzun süre bir hamle beklenmeyen Avrupa MB yönelik hamle beklentilerini artırıyor.  Gözler Başkan Lagarde’da olacaktır.  Diğer taraftan İngiltere MB’sı 3 yıl aradan sonra geçen ay faizi %0.10’dan % 0.25’e yükseltmişti. Bugünkü toplantıda % 0.50’ye çıkarırsa 17 yıldır ilk kez iki toplantı üst üste faiz artırmış olacak.

 

Bugün ayrıca Türkiye’de TCMB haftalık yabancıların yatırımlarını, BDDK mevduatlardaki gelişimi açıklayacak. SPK da haftalık bülteni yayınlayacak.

 

STRATEJI

BIST100 Ekim başında başladığı harekette % 75 yükselerek tarihi rekorları yenileyen bir rallide 2400 ulaşmışken kısa sürede % 28 gerileyerek 1726 görüldükten sonraki tepki hareketlerini izledik.  2000 seviyesi geçiş noktası olarak izlenebilir.

 

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment