Piyasaların yönü

Geçen haftalarda, Afrika bölgesi içinde görülen ve Avrupa’ya sıçrayan COVID’in yeni 30 varyantının birleşimi olan ve DSO tarafından “endişe verici” kategorisine alınan Omicron Varyantı’nın endişeleri küresel piyasalara etkisi devam etmektedir.

BIST100… Geçen haftalarda, Afrika bölgesi içinde görülen ve Avrupa’ya sıçrayan COVID’in yeni 30 varyantının birleşimi olan ve DSO tarafından “endişe verici” kategorisine alınan Omicron Varyantı’nın endişeleri küresel piyasalara etkisi devam etmektedir. Geçen hafta bu baskılara rağmen enflasyonun beklenenin üstünde gelmesi endeksi fiyatlama ve şirket değerlemeleri açısından yukarı taşıdı. Özellikle Fitch tarafından Türkiye yıl sonu enflasyon beklentisinin %25 olması bu endişleri desteklemektedir.

 

 

USDTRY… TCMB parasal gevşeme konusundaki politikası, TL varlıklarının diğer para birimlerine karşı değer kaybını desteklemektedir. Bununla beraber enflasyon endişlerinin yukarı yönlü artması bu risk faktörünü destekleyen bir ayrı unsur olarak göze çarpmaktadır. Mevcut yükselişi destekleyen faktörler arasında Türkiye’nin artan risk primi (CDS), yukarı yönlü enflasyonist beklentileri ve yapısal endişelerden bulunmaktadır. Bununla birlikte global enflasyon endişeleri ve Omicron varyantı bu endişeleri yurtdışı bazlı destekleyen diğer faktörlerdir.

 

 

EURTRY… Türk Lirası geçen hafta da yön olarak majör para birimleri karşısında negatif bir görünümünü devam ettirdi. EURTRY kuru diğer Türk Lirası kur çiftlerinde olduğu gibi TCMB faiz kararı ve yapısal endişeler ile de yukarı yönlü baskılanmaya devam etmektedir.

 

 

EURUSD… Geçen haftalarda EURO bölgesinde açıklanan enflasyon verileri beklenenden yüksek gelerek global enflasyon endişelerini daha da güçlendirmiştir. Ayrıca Afrika tarafında tespit edilen yeni bir varyant türü bu endişeleri daha da arttırmıştı ve Avrupa ülkeleri bu konuda sert tedbirler almaya başladı.

 

 

XAUUSD… Geçen hafta ons altın yükseliş momentumunu yavaşlatarak yatay bir seyre geçmişti ve orta vadede yatay seyri devam etmektedir. Özellikle geçen haftalarda açıklanan enflasyon verileri ve Omicron varyantı endişeleri değerli metale değer saklama aracı olarak yukarı yönlü destekleyebilir. Global risk algısının yüksek olduğu dönemler içinde Ons Altın gözde değer saklama aracı olarak yerini korumaktadır ancak geçen haftayı genel olarak aşağı yönlü tamamladı.

 

 

GLDGR… Gram altın geçen haftalar da özellikle hem dolar hem de ons bazında altın fiyatlarının yükselmesi ile yukarı yönlü ivme kazanmıştı ve TL tarafında ki değer kaybı bu ivmeyi hızlandırmıştı. Geçen haftayı ons altının ve doların yatay seyri ve yüksek volatilitesi ile karışık bir seyir izlemektedir.

 

 

BRENT… Geçen haftalarda OPEC+ pandemi sebebi ile olabilecek kapanmalar durumunda üretim artışını tekrar değerlendirebileceklerini belirtmişlerdi. OPEC+ geçen hafta yaptığı toplantısında büyük ihtimal ile Ocak ayı petrol üretimini 400 bin varil artırma planına sadık kaldıklarını belirttiler. Ayrıca Omicron varyantının yayılımının artış hızının endişe verici boyutlara gelmesi, bu kararın aksiyona dönmesi konusunda güçlendirici bir etkiye sahip olabilir. Bu haberlerin etkisinde Brent düşüşünü sürdürmektedir.

 

 

S&P500… Geçen haftalarda EURO bölgesi ve İngiltere’nin enflasyon verileri beklenenin üstünde geldi ve piyasaları baskılamak devam etmesi açısından bir risk unsuru taşımaya devam etmektedir. Bununla birlikte Omicron varyantı sebebi ile New York valisi acil durum ilan etmişti. Bir açıklama da Biden’dan gelmişti. ABD başkanı COVID tarafında artabilecek vakalara dikkat çekerek hazırlık olması uyarısında bulundu ve bunun ışığında mücadele planını açıkladı. Özellikle seyehat konusunda olan ilk kararların devamının gelmesi beklenmektedir. Bu endişeler global piyasaları baskılamaktadır.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma