Olimpiyatların yıldızı olan Gu Ailing’e altın madalyayı Çin tıbbı getirdi

by gazettahaber

2022 Beijing Kış Olimpiyatları’nın kadınlar serbest stil kayak müsabakasında yarışan Çinli sporcu Gu Ailing, önceki gün bir mucize yaratarak altın madalyayı kazandı. Bu Çin takımının kadınlar serbest stil kayak dalında kazandığı ilk olimpiyat altın madalyası oldu.  Oldukça zor ve tehlikeli stil olan serbest kayak kategorisinde çok sayıda sporcu antrenman ve yarışlar sırasında sakatlıklar yaşayabiliyor. Çin’de buz ve karın tarihini yazan Gu Ailing’in arkasında geleneksel Çin tıbbının uzmanları yer alıyor.

Madalya sonrası tüm dünyanın dikkatlerini çeken ve çok sayıda markanın da yüzü olan Gu Ailing, 2019 yılında bir idman sırasında belinden rahatsızlandı. Annesi tarafından Henan Eyaleti’ndeki Çin Tıbbı Hastanesi’nden ortopedi doktoru Dong Liangjie’e götürüldü. Dong Liangjie, geleneksel Çin tıbbındaki Shaolin kemik ayarı yöntemini  kullanarak Gu Ailing’e masaj yaptı. Tedavi gören yetenekli genç kadın Gu, “Belim hiç bu kadar rahatlamamıştı, sanki bir omur değiştirilmiş gibi!” diye hayretini dile getirdi. 

Geleneksel Çin Tıbbı’ndaki kemik ayarı, yetenekli manipülasyonla yerinden çıkmış kırık ucu doğru şekilde sıfırlamak ve yumuşak doku yaralanmasını tedavi etmek için kullanılan bir tür terapidir. Doktor Dong, o sırada Gu Ailing’e bazı rehabilitasyon önerileri de verdi. Buna göre geleneksel yöntemlere ek olarak, uzuvların koordinasyonunu ve işbirliğini geliştirmek amacıyla Baduanjin ve Yijinjing gibi geleneksel Çin dövüş sanatları uygulandı.

Dong Liangjie, Kış Olimpiyatları Kayak Slopestyle, Serbest Stil Kayak Big Air ve Double Board U-Slot Ulusal Antrenman Takımları’na tıbbi destek sağlamak üzere 2022 Kış Olimpiyatları milli takımının doktoru olarak işe alındı.

Kış olimpiyatlarına hazırlık döneminde, Dong Geleneksel Çin Tıbbı kemik hastalığı, travma teşhis ve tedavisini spor hekimliği, spor beslenmesi ve spor psikolojisi ile birleştirerek oyunculara eşlik ederek, Japonya ve Yeni Zelanda gibi ülkelere gitti.  Dong Liangjie ayrıca koçun rehberliğinde kayak yapmayı bile öğrendi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment