Jeopolitik riskler güvenli limanlara geçişi hızlandırıyor

by gazettahaber
  • Beklentilerin altında gelen ADP verisi ardından 1.800’lü seviyelerin üzerine çıkan ons altın, ABD tarım dışı istihdam verisinin omicron varyantı kaynaklı istihdam verilerinin baskılanabileceği algısına rağmen beklentilerin çok üstünde gelmişti.
  • Doların küresel piyasalarda değer kazanmasıyla birlikte de güvenli limanlardan geçen hafta çıkış bir miktar hızlandı. Ancak haftaya jeopolitik risklerin arttığı bir ortamda başlandı.
  • Rusya – Ukrayna gerginliğine ABD ve AB’nin de müdahil olması endişeleri artırıyor. AB ülkelerinden Ukrayna yanlısı açıklamalara karşılık Rusya’nın geri adım atmaması risk işrahını azaltıyor.
  • Rusya’nın Ukrayna’ya 110.000 kadar asker konuşlandırdığı haberlerinin ardından ABD tarafından geçtiğimiz günlerde Rusya’nın Ukrayna’ya önce haftasonu şimdi de yarın gireceği haberleri panikleri beraberinde getiriyor.
  • Tüm dünyadaki yüksek enflasyon endişelerine jeopolitik risklerin de eklenmesi ile riskli varlıklardan çıkış hızlanıp, güvenli limanlara geçişleri artıyor.  Uzun süre 1.795 -1.835 arasında yön arayışı içinde olan ons altın geçtiğimiz haftayı 1.820’li seviyelerden kapatmıştı. Risklerle birlikte 1.880 seviyesine kadar yükseldi. ABD Dışişleri Bakanı Lavrov’un ılımlı açıklamaları ve Putin’in Batı ile görüşmeye devam edeceği söylemleri ile ons fiyatlamları bir miktar geri çekildi.
  • Ons altın 5,22, 60 ve 200 g HO üstünde işlem görüyor. Fiyatlamalarda 1.840’ı destek 1.900 – 1.935 seviyelerini direnç olarak takip edeceğiz.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment