Çin piyasasına güven tam

by gazettahaber

Birçok ülkenin sanayi ve ticaret çevrelerinden şahsiyetler, Çin’in gelişmesine iyimser baktıklarını, Çin’le işbirliğini güçlendirmeye ve Çin’e yönelik yatırımları artırmaya devam edeceklerini belirtti.

Çin Uluslararası Ticareti Geliştirme Konseyi’nin Kuruluşunun 70. Yıldönümünü Kutlama Toplantısı ve Küresel Ticaret ve Yatırımı İlerletme Zirvesi 18-19 Mayıs günlerinde Beijing’de çevrimiçi ve çevrimdışı yollarla düzenlendi. Toplantıya katılanlar Çin ekonomisine yönelik güvenlerini dile getirdi.

Çin’de ABD Ticaret Odası Başkanı Michael Hart, Amerikan şirketlerinin Çin ekonomisinin uzun vadeli gelişmesine tam güven beslediğini söyledi. Hart, bazı Amerikalı şirketlerin Çin’e yatırımlarını onlarca yıl sürdürdüğünü ve gelecekte de yatırım yapmaya devam edeceğini belirtti.

Kanada-Çin İş Konseyi Çin Bölgesi Genel Müdürü Noah Fraser, son yıllarda birçok seçkin Kanadalı şirketin Çin piyasasına girdiğini, daha fazla Kanadalı şirketin Çin’e yatırım yapmak istediklerini bildiğini söyledi. Fraser: “Çin’e yatırım yapan şirketler gelecekte yatırımlarını daha da artırmak istiyorlar. Çin piyasasının uzun vadeli gelişmesine büyük güven besliyorlar.”dedi.

Çin’deki Japonya Ticaret Odası Başkanı Yoichi Ikezoe, Çin’in gelecekte hizmet sektörünü güçlü bir şekilde geliştireceğini, bu konuda büyük potansiyel bulunduğunu ifade etti. Çin’deki hizmet piyasasının Japonya’dakinin onlarca katına denk geldiğine dikkat çeken Yoichi Ikezoe, bu nedenle iki ülkenin işletmeleri için büyük işbirliği fırsatının mevcut olduğunu söyledi.

Standard Chartered Bank (China) Başkan Yardımcısı Hong Jun, Standard Chartered’ın müşterilerinin Çin ekonomisinin sürekli gelişmesinin getireceği fırsatları yakalamalarına yardımcı olabilmek için, önümüzdeki üç sene içinde Çin’e 300 milyon ABD doları tutarında yatırım yapmayı planladığını dile getirdi.

Çin Ticaret Bakanlığı’ndan bugün açıklanan verilere göre, yılın ilk dört ayında, ülke genelinde çekilen yabancı sermaye geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,5 yükseldi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment