ABD’de enflasyon görünümü ve Fed algısı

by gazettahaber

PCE ve çekirdek PCE… ABD’de yüksek enflasyon baskısı hissedilmeye devam edilirken, Fed’in izlediği kişisel tüketim harcamaları endeksi (PCE), Mayıs ayında %6,3 ile halen hedeflenenin üç katından yüksek bir orana işaret etmektedir. Çekirdek PCE endeksine bakıldığında ise, artış oranının Kasım 2021’den bu yana en düşük seviyede kaldığı görülüyor. Nisan ayında açıklanan çekirdek PCE fiyat endeksi %4,9 iken, Mayıs ayında çekirdek fiyat endeksi yıllık bazda %4,7 olarak gerçekleşmiştir.

 

Fed’in sıkılaşma ölçütleri, faiz ivmesi… PCE’nin Fed’in ele aldığı enflasyon göstergesi olması itibariyle gösterdiği izlenimin faiz aksiyonlarında da belirleyici olacağı rahatlıkla analiz edilebilir. Enflasyonun elbette yumuşamasına ilişkin göstergeler Fed’in ele alacağı yol açısından önemli, çünkü Merkez bankasının aşırı hızlı faiz aksiyonları ve sıkılaşma ile birlikte resesyona yol açması ihtimali de son dönemde değerlendirmelere alınmış durumda. Bu haliyle de, FOMC’nin Temmuz toplantısında faiz artış hızının yavaşlayabileceği algısını biraz destekleme durumu var. Ancak halen dünyada arz sıkıntıları çok belirsiz bir noktada ve hizmet enflasyonu katılığını koruyor. Bu nedenle Merkez bankasının agresif para politikası duruşunu devam ettireceği görüşü henüz tam anlamıyla değişime uğrama durumunda değil. 

 

PCE ve çekirdek PCE enflasyonu karşılaştırması… Kaynak: Bloomberg

 

Sonuç? PCE fiyat endeksi ve buna benzer enflasyon alt göstergeleri, Fede’in bu ayki toplantısında faiz oranlarını artırma kararını etkileyecek en önemli seti oluşturmaktadır. Enflasyonun devam etmesi ve güvenin keskin bir şekilde düşmesi nedeniyle tüketicilerin ayakta kalma gücü tükenme belirtileri gösteriyor. Artan ve kalıcı fiyat baskıları, reel harcanabilir kişisel gelir üzerinde önemli bir ağırlık oluşturdu. Powell, enflasyonu düşürmek için para politikasını sıkılaştırmanın resesyona yol açabileceği ihtimalini de ön plana çıkarmış durumda ve ABD tahvil piyasası hem Fed’in yavaşlayabileceğini fiyatlıyor, hem de resesyon endişesinde tahvilin güvenli liman olduğunun hatırlanmasıyla faizler düşüş göstermiş durumda.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment